O nás

Naše rodinné včelařství se nachází na jižní Moravě. Včelaříme v okolí malebné vesničky jménem Únanov, asi 5 km severně od Znojma. V roce 2008 tomu bylo téměř 40 let od počátku včelaření v naší rodině. V dnešní době jsme již 3. generace včelařů, která se o naše včely stará. Včelí království u Vybíralů se za tu dobu rozrostlo z původních 4 včelstev až do dnešní podoby, kdy máme úly rozmístěné na 9 stanovištích. V roce 2020 vnesli „mladou krev“ do našeho včelařství 3 bratři, Lukáš, Marek a Matouš. Od té doby se snažíme dynamicky rozvíjet a posouvat kupředu, protože nápadů máme stále dost.

Jedním z našich hlavních cílů je produkce druhových medů. Abychom však mohli zákazníkům nabídnout jednodruhový akátový nebo lipový med, musíme se včelstvy za jednotlivými rostlinami kočovat. Proto máme asi polovinu včelstev mobilních a pravidelně je přesouváme za snůškou.

K medu jako k superpotravině, ke včelám a k celé přírodě přistupujeme s respektem a pokorou. Velice si vážíme každého kilogramu medu, které včely přinesou a tak s ním zacházíme co nejšetrněji. Zakládáme si na poctivé ruční práci, za což jsme byli několikrát oceněni Zlatou medailí v soutěži Český med, naposledy v roce 2022.

Dbáme na to, aby prvotřídní med, který včely produkují, byl po celou dobu získávání, sladování, rozpouštění a plnění v optimálních podmínkách. K tomu nám nově slouží registrovaná potravinářská provozovna, která splňuje všechny hygienické normy a požadavky. Máme také různé certifikáty a vysokoškolské vzdělání v potravinářském odvětví, díky čemuž víme jak správně s potravinami zacházet. Dále také investujeme do pořizování nejmodernějších strojů a vybavení, které je nejen ohleduplnější ke včelám při odebírání medu, ale také k medu samotnému, v průběhu dalšího zpracovávání.

Vzorky medu pravidelně posíláme do certifikované laboratoře na rozbory a máme tak potvrzené to, že náš med, určený pro konečné spotřebitele, má tu nejvyšší kvalitu a může nést označení Český med.

Stále na sobě pracujeme a vylepšujeme nejen technologii, ale také se učíme nejmodernější včelařské postupy ať už ve Včelařském učilišti v Nasavrkách, tak z literatury nebo od jiných včelařů.

Od našich holek získáváme také další včelí produkty, jako je vosk a propolis. Vosk dále využíváme na výrobu svíček, ale převážně jej vracíme zpátky včelám ve formě mezistěn.